ΕΚΔΗΛΩΣΗ ΤΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ ΜΑΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΑ ΣΧΟΛΙΚΗ ΗΜΕΡΑ ΦΙΛΟΖΩΙΑΣ

Για πρώτη φορά φέτος η 4η Απριλίου καθιερώθηκε ως Πανελλήνια Σχολική Ημέρα Φιλοζωίας. Στο πλαίσιο αυτό, το σχολείο μας πραγματοποίησε βιωματική δράση, στην οποία συμμετείχαν μαθητές και μαθήτριες όλων των τάξεων, με καλεσμένο τον κτηνίατρο και Γραμματέα του Συλλόγου Κτηνιάτρων Βόλου, κ. Λευτέρη Χριστόπουλο. Ο κ. Χριστόπουλος με αμεσότητα και σαφήνεια ενημέρωσε τους μαθητές και τις μαθήτριες για τις ανάγκες των αδέσποτων ζώων και τον ενδεδειγμένο τρόπο συμπεριφοράς μας προς αυτά, αλλά και το υψηλό αίσθημα ευθύνης που απαιτείται κατά την υιοθεσία ενός κατοικίδιου. Ο ομιλητής δέχτηκε και απάντησε σε πλήθος ερωτήσεων του κοινού, αφήνοντας σε όλους/ες τις καλύτερες εντυπώσεις.

Ευχαριστούμε θερμά τον κ. Χριστόπουλο για την ανταπόκρισή του στην πρόσκλησή μας και την εποικοδομητική παρουσίασή του.