Επίσκεψη του 7ου ΓΕΛ στο Τμήμα Γεωπονίας του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας

Στις 28/03/2024, ημέρα Πέμπτη,  πραγματοποιήθηκε από το 7ο ΓΕΛ επίσκεψη στο Τμήμα Γεωπονίας, Φυτικής Παραγωγής και Αγροτικού Περιβάλλοντος. Η επίσκεψη πραγματοποιήθηκε στο Εργαστήριο Εντομολογίας και Γεωργικής Ζωολογίας με Υπεύθυνο Καθηγητή τον κ. Νικόλαο Παπαδόπουλο. Ο Καθηγητής κ. Παπαδοπουλος, υποδέχθηκε και μίλησε στους μαθητές σχετικά με το αντικείμενο Εντομολογία του Τμήματος. Από τον Δρ. Ζάρπα Κων/νο έγινε παρουσίαση των εκθεμάτων και Εντομολογικών Συλλογών του Μουσείου Εντομολογίας του Τμήματος. Επίσης οι μαθητές είχαν το χρόνο να παρατηρήσουν  Μικροσκοπικά Παρασκευάσματα καθώς και να ενημερωθούν για τη διαδικασία λήψης γενετικού υλικού από μικροοργανισμούς από τον Καθηγητή κ. Ιωάννη Βαγγέλα. Υπεύθυνοι δράσης-συνοδοί εκπαιδευτικοί: Στρούγγη Γεωργία (ΠΕ 86) & Παπαγεωργίου Ιωάννα (ΠΕ 04)